Zlatá přilba připravila Mšenu první porážku

Publikoval Jaroslav Líbal (13.08.2010, 20:27)

Ten, kdo chtěl tipovat, s jakými zahraničními posilami se v Pardubicích představí ekipa ze Mšena, musel přemýšlet o Macieji Janowském. Mladý Polák bude už za necelé dva měsíce na východě Čech bojovat o korunu světového juniorského krále, a tak by mu zkouška svítkovského oválu přišla náramně vhod. Janowski se podle očekávání objevil v sestavě manažera Petra Vandírka, ale do Pardubic nedorazil. Proč? Během úterního večera dorazila do Mšena content:encodedová zpráva, že Janowského bolí po závodě švédské ligy rameno, a proto se středečního klání nezúčastní. Ve vestě Motaly získal 13 bodů a podle dostupných informací ani neutrpěl pád. Ve Mšeně se okamžitě rozjela sháňka po náhradě, kterou se po sprintu ze Švédska stal Piotr Protasiewicz, jenž svoji účast potvrdil kolem půlnoci.

Protasiewicz se v Pardubicích oblékl do náhradnické vesty a hned v první rozjížďce podle očekávání nahradil Vladimíra Višvádera, v premiérové rozjížďce kraloval Jesper B. Monberg, jenž měl za sebou podobnou štreku jako Protasiewicz a Protasiewiczův týmový kolega ze švédské i české nejvyšší soutěže Seba Ulamek. V rozjížďce druhé, která nese označení juniorská, nabyli pardubičtí vedení, které již dokonce  mítinku nepustili. Václav Milík potvrzoval svoji pověst patrně největší naděje českého plochodrážního sportu a René Vidner neměl moc práce s Pavlem Fuksou, připsali tak domácím bezproblémových 5 bodů.

Poněvadž i další jízdu ztratili hosté od Kokořína zastoupení duem Jaroš – Šitera v poměru 1:5, vstupovaly polské hvězdy Ulamek a Protasiewicz do jednoho z plánovaných vrcholů středečního podvečera v nelehké situaci. Potřebovali nutně větší počet bodů a proti sobě měli Jespera Monberga a Mateje Ferjana, tedy hlavní hvězdy domácího celku. Ulamek vystřelil nazadržitelně vpřed, ale ze souboje rameno na rameno Monberg – Protasiewicz rezultoval Polákův pád, přes kterého si natloukl ještě Matej Ferjan. K úlevě přítomných fans odešli oba postižení po svých a rozhodčí Hejtík mohl nechat opakovat jízdu se čtyřmi závodníky. Repete nedokončil Ferjan, jehož poškozená spojka nevydržela a miláček domácích ochozů musel na protilehlé rovince zastavit. Monberg se však vklínil mezi mšenské Poláky a připsal na domácí konto dva body.

Ve druhé sérii dokázali domácí své vedení ještě více navýšit, když vítěztví přivezli Jesper Monberg i Aleš Dryml. Před osmou jízdou ukázal hostující manažer namísto Pavla Fuksy na Stanislava Pouznara, mnoho tím však nezměnil. Pouznar nestačil tempu vedoucího Protasiewicze, ani pardubickému tandemu Monberg – Milík.

S dlouho očekávaným žolíkem u svého jména vstoupil Sebastian Ulamek do třetí série a zúročil ho maximální možnou měrou. Jan Jaroš k šesti Ulamkovým přidal jeden další, když mu víc nedovolil Matej Ferjan. Z propastných osmi byl najednou mšenský deficit jen tříbodový a bylo znovu o co jet. Snížit manko se nepodařilo Piotru Protasiewiczowi a Filipu Šiteru, kapitán zielenogorského Falubazu sice dokázal jízdu ovládnout, ale Šitera jedoucí na posledním místě daleko za Drymlem a Monbergem zamířil z dráhy přímo do depa, a do programu si tak diváci zapsali k jeho jménu jen písmeno R. Bodový rozdíl tak zůstal na hodnotě 3.

Když ale zbylé jízdy základního rozpisu vyhrála Zlatá přilba vždy poměrem 4:2, bylo dílo dokonáno. Nejhezčí moment závodu obstarali vzornou týmovou spoluprací Aleš Dryml a Tomáš Suchánek, když společnými silami stíhali vedoucího Sebastiana Ulamka. Suchánek se jízdou podel obrubníku stihl dostat k Polákovi tak blízko, aby ho zvládl vytlačit do šíře a trochu zbrzdit, čehož nemohl nevyužít číhající Aleš Dryml, jenž se tak dostal před oba závodníky na vedoucí pozici. Mšenský jezdec se sice dokázal vrátit před Suchánka na druhou pozici, ale na Drymla již nestačil.

Ve snaze minimalizovat ztráty poslal Petr Vandírek do první z nasazovaných jízd místo Filipa Šitery Piotra Protasiewicze, aby byl partnerem Jana Jaroše. Český jezdec se ale nedokázal připravit včas a ke startu přijel v momentě, kdy na hodiny ukazovaly velkou nulu a kolem trati svítila červená světla, Jaroš byl vyloučen. Tento moment dost možná sebral Středočechům možnost jistoty v základní části. Poslední patnáctou poté zvládli bez problémů oba polští tahouni v barvách Mšena, čímž upravili konečný výsledek na 49:44.

Martin Klindera


Návrat na úvodní stranu

Rubrika: Aktuálně | Žádné komentáře »

Přidejte svůj názor

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.
Nemáte-li svůj účet, můžete se zaregistrovat.